Powstał Wydział Duszpasterstwa Rodzin

Wydział Duszpasterstwa Rodzin w Archidiecezji Gdańskiej powołał do istnienia Dekretem z dnia 18 września 2024 r. Metropolita Gdański Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC. Dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin został mianowany ks. Wojciech Klawikowski, a jego zastępcą ks. Marcin Mieszczuk. Wraz z księżmi wydział ten współtworzą Anna Mrozowicz - Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej i Ludmiła Modzelewska – zastępca Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej, które od wielu lat zaangażowane są już m.in. w Poradnictwo Rodzinne, a także prowadzenie Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzinnego w Gdańsku Matemblewie oraz wykładów w Gdańskim Seminarium Duchownym.

 Zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski z 2003 r.  podstawowe cele funkcjonowania Wydziałów Duszpasterstwa Rodzin są określone i należy do nich w ramach poszczególnych diecezji:

  1. odpowiedzialność za katechizację przedmałżeńską,
  2. odpowiedzialność za Poradnictwo Rodzinne,
  3. prowadzenie Studium Duszpasterstwa Rodzin,
  4. wspieranie promałżeńskiej i prorodzinnej formacji alumnów,
  5. współpraca z liderami wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych,
  6. współpraca z Duszpasterstwem Młodzieży i Wydziałem Katechetycznym w zakresie troski o wychowanie promałżeńskie i prorodzinne młodzieży,
  7. wzbogacanie inicjatyw stricte parafialnych na rzecz małżeństwa i rodziny.

W związku z powyższymi zadaniami w Archidiecezji Gdańskiej Wydział Duszpasterstwa Rodzin pragnie podjąć następujące kroki:

Ad 1. Odpowiedzialność za katechizację przedmałżeńską – chcemy zgromadzić bazę danych osób odpowiedzialnych w dekanatach za katechizację, aby ustalić stan faktyczny i poprawić gdzie trzeba jakość tej katechizacji, koordynować terminarz katechizacji, aby był zgodny z potrzebami w diecezji, dopilnować, aby katechezy były prowadzone zgodnie z ustaloną tematyką, a udział narzeczonych potwierdzany był na obowiązującym wzorze druku wprowadzonym w roku 2023, przygotować i zająć się pilotażem nowego, rozszerzonego przygotowania do ślubu zgodnego z zaleceniami  dokumentu Dykasterii ds. Świeckich Rodziny i Życia „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego” (z dnia 16.05.2023 r.) jako antidotum przeciw zawieraniu małżeństw nieważnych i nietrwałych.

Ad 2. Odpowiedzialność za Poradnictwo Rodzinne – chcemy czuwać nad funkcjonowaniem Parafialnych Poradni Rodzinnych, nad pracującymi w nich doradcami i nad warunkami ich pracy, wnosić o powstanie nowych poradni i pomóc w wyszukaniu kandydatów na doradców, którzy podejmą formację w ramach najbliższego studium, troszczyć się o podnoszenie kwalifikacji doradców już zaangażowanych i weryfikować ich pracę, pilnować ważności ich misji kanonicznych wymaganych do pracy w kościele. Chcielibyśmy także wzmocnić ofertę poradni tzw. specjalistycznych, gdzie dyżurować będą osoby zajmujące się pracą z małżeństwami w kryzysie, aby zapobiegać fali rozwodów wśród małżonków chrześcijańskich. Planujemy zachęcić kapłanów do dobrej praktyki odsyłania małżonków z konfesjonału do poradni, gdzie doradcy mogą pomóc im uzyskać wiedzę o naturalnym planowaniu rodziny także w  sytuacjach szczególnych tj. w okresie poporodowym, w premenopauzie, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Ad 3. Prowadzenie Studium Duszpasterstwa Rodzin – chcemy wystartować z 4. edycją w  październiku 2025 r., co jest podyktowane m.in. remontem kapitalnym siedziby studium w Gdańsku Matemblewie, a także potrzebą wydłużenia czasu rekrutacji tak, aby była ona adekwatna do potrzeb w diecezji. Dla przypomnienia Studium przygotowuje nie tylko kadrę do prowadzenia Poradnictwa Rodzinnego, ale także dla katechizacji przedmałżeńskiej i innych działań na rzecz małżeństwa i rodziny, w tym dokształca animatorów, liderów zarówno świeckich, jak i duchownych, grup oraz  wspólnot o charakterze promałżeńskim i prorodzinnym. Można uczestniczyć w całym programie studium (3 semestry), ale także tylko w wybranych zajęciach, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami.

Ad 4. Wspieranie promałżeńskiej i prorodzinnej formacji alumnów – chcemy kontynuować zajęcia w Gdańskim Seminarium Duchownym w ramach teologii moralnej z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa i etyki seksualnej, a także przedmiot Duszpasterstwo Rodzin; po uzgodnieniu z władzami uczelni chcemy zapraszać też alumnów na konferencje tematyczne i wybrane zajęcia Studium Duszpasterstwa Rodzin.

Ad 5. Współpraca z liderami wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych – pragniemy zgromadzić bazę danych liderów wszystkich wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych w diecezji, aby ustalić stan faktyczny tego, co się dzieje w tych wspólnotach, poznać ich charyzmat, sposób działania. Pragniemy wykorzystując potencjał tych wspólnot wzmocnić w diecezji m.in. ofertę katechez dla dorosłych, warsztatów, rekolekcji służących jedności małżeńskiej i szczęściu rodzinnemu. Chcemy wzbudzić też większe zainteresowanie wrześniową diecezjalną pieszą pielgrzymką małżeństw i rodzin z Katedry Oliwskiej do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.

Ad 6. Współpraca z Duszpasterstwem Młodzieży i Wydziałem Katechetycznym w zakresie troski o wychowanie promałżeńskie i prorodzinne młodzieży – chcemy zaproponować poprowadzenie zajęć profilaktycznych dotyczących czystości przedmałżeńskiej, wartości życia, różnic psychicznych między kobietami i mężczyznami,  itp. dla  młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania. Chcemy to robić w okresie kolędowym, kiedy często młodzież jest zwalniana z zajęć, bo księża odwiedzają wiernych. Doradcy życia rodzinnego wyrazili gotowość podjęcia się takich spotkań już w styczniu 2025 r. Parafie  zainteresowane taką współpracą prosimy o pilne zgłaszania się do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, aby dobrze przygotować się do tego zadania i określić szczegółowo zakres działania.

Ad 7. Wzbogacenie inicjatyw stricte parafialnych na rzecz małżeństwa i rodziny – planujemy wzmocnić ofertę katechez dla małżonków w parafiach, dedykowaną tym spośród nich, którzy z różnych powodów nie decydują się przynależeć do wspólnot o ściśle określonym charyzmacie typu Domowy Kościół czy Neokatechumenat, a pragną formacji pogłębiającej dla swojej relacji małżeńskiej np. z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa, komunikacji czy wiedzy na temat wychowania dzieci. Możemy wykorzystać  już istniejące praktyki np. spotkania dla rodziców dzieci przed Chrztem czy przygotowujących się do I Komunii Świętej, ale szukać też wspólnie nowych pomysłów i rozwiązań wg zapotrzebowania i możliwości danej parafii.

Wszelkie informacje o naszej działalności, kontakty do osób odpowiedzialnych za Wydział Duszpasterstwa Rodzin znajdują się na stronie Duszpasterstwa Rodzin www.duszpasterstworodzin.gda.pl lub www.poradnictwo.gda.pl (to ta sama strona). Jesteśmy też do dyspozycji w siedzibie wydziału (po uprzednim kontakcie telefonicznym), która znajduje się w pomieszczeniach Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Gdańsku Oliwie przy kurii w budynku, gdzie jest aula Jana Pawła II (Pl. Bpa E. Nowickiego 2), wejście z boku obok redakcji Gościa Niedzielnego, przy drzwiach są zawieszone tablice. W najbliższym czasie pragniemy rozszerzyć ofertę pomocy specjalistycznej przy naszym wydziale (dyżury kapłanów, doradców, psychologów).

Wszystkie ważne komunikaty będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej oraz m.in. publikować w Okólniku Duszpasterskim. Zapraszamy do współpracy w tworzeniu tego ważnego duszpasterstwa.

 

 

 

 

 <
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej
ks. Wojciech Klawikowski
tel. 505 989 259
email 

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego
Anna Mrozowicz
tel. 508 350 903
email 
 
Zastępca Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego
Ludmila Modzelewska
tel. 505 513 648
email 

Zastępca Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej
ks. Marcin Mieszczuk
tel. 603 324 653
email 
 <